سجاد بهاروند

چند نکته برای افزایش امنیت سیستم (کامپیوتر، لپتاپ)

چند نکته برای افزایش امنیت سیستم (کامپیوتر، لپتاپ)

در دنیای امروزه بحث امنیت سیستم های کامپیوتری بسیار مهم تر از قبل شده است. چرا که اکثر ما اطلاعات بسیار مهمی از نظر شخصی، کاری و… در سیستم هایمان نگهداری می کنیم که به خطر افتادن این اطلاعات می تواند هزینه های مادی یا روانی زیادی برای ما داشته باشد به همین علت باید نسبت به امنیت سیستممان حساس بوده و برای افزایش امنیت سیستم خود نکاتی را مدنظر قرار بدهیم.

البته تنها به خطر افتادن اطلاعات نیست که در صورت نبود امنیت مناسب در سیتممان برای ما رخ می دهد و باید اتلاف وقت و زمان هنگام آلودگی به ویروس یا هک برای حل موضوع و رسیدن به شرایط پایدار را نیز مورد توجه قرار داد به همین علت ما در این مقاله چند نکته برای افزایش امنیت سیستم را مورد بررسی قرار می دهیم که با رعایت و توجه به این نکات می توانید امنیت سیستم خود را تا حد بسیار بالایی افزایش دهید.

افزایش امنیت سیستم

نصب و فعال بودن آنتی ویروس

از بهترین روش های جلوگیری از آلودگی سیستم به فایل های ویروسی یا هک شدن استفاده از آنتی ویروس قوی و مناسب است. آنتی ویروس در برابر حملات، کدهای مخرب، فایل های آلوده و موارد اینچنینی به شما کمک می کند تا امنیت سیستمتان پایین نیاید و بتوانید با خیال راحت فعالیت خود را با کامپیوتر و لپتاپتان ادامه دهید.

آپدیت و بروزرسانی منظم

یکی دیگر از راه های امن نگه داشتن سیستمان این است که سعی کنید همیشه سیستم عامل سیستم را بروز نگه دارید چرا که با بروزرسانی سیستم باگ های امنیتی قبلی رفع و از نظر امنیت سیستم عامل شما قوی تر و بهینه تر عمل می کند. همچنین بروز نگه داشتن نرم افزارهایی مثل مرورگرهای اینترنت نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

فعال بودن فایروال ویندوز

فعال بودن فایروال می تواند کمک بسیار زیادی در این زمینه و امن شدن سیستم به شما داشته باشد. با فعال بودن فایروال مجموعه قوانینی به کار گرفته می شوند تا عملکردهای سیستم شما بر اساس آن صورت گرفته و از آسیب های امنیتی در امان بمانید.

فعال کردن پسورد

چه در خانه هستید و چه در محل کار یا تحصیل بهتر است روی سیستمتان رمز بگذارید. با وجود رمز دسترسی به شکل عادی به سیستمتان مشکل می شود و با در دسترس بودن سیستمتان هرکس نمی تواند به راحتی به اطلاعات سیستم دسترسی پیدا کند و از آن سوء استفاده کرده یا روی سیستمتان نسبت به نصب بد افزار عمل کند.

بک آپ و پشتیبان گیری

اگر اطلاعات مهمی در سیستم خود دارید بهترین کار این است از اطلاعاتتان پشتیبان گیری کنید و در فضای دیگری نیز از اطلاعات و فایل های ضروریتان یک کپی برای روز مبادا نگه دارید.

ایمیل ها و لینک های مشکوک

از باز کردن ایمیل های مشکوک و اسپم خودداری کنید، سعی کنید به سایت ها و لینک های مشکوک وارد نشوید و فایل های پیوست شده در ایمیل های مشکوک یا سایت های ناشناس را دانلود و در سیستم خود باز نکنید.

استفاده از رمزهای قوی

در پلتفرم ها، نرم افزارها و سایت های مختلف از رمزهای مختلف و غیر تکراری استفاده کنید. همچنین در رمزهای خود از حروف کوچک و بزرگ، اعداد و نمادهایی مثل @#$% استفاده کنید تا قابل حدس زدن به شکل آسان نباشد.

جمع بندی، چند نکته برای افزایش امنیت سیستم

در این مطلب سعی کردم روش هایی رو توضیح بدم که شما با در نظر گرفتن این نکات و روش ها می تونید به شکلی ساده امنیت سیستمونو افزایش بدین و تا حد زیادی از خطرات و مشکلات احتمالی در امان بمونید. توجه کنید که هیچ وقت امنیت 100 درصدی وجود نداره و همیشه باید از اطلاعاتتون بک آپ داشته باشید و همچنین به یک نسخه از سیستم عامل مورد استفاده تون در cd، فلش یا… دسترسی داشته باشین تا در صورت نیاز بتونید بدون اتلاف وقت نسبت به نصب سیستم عامل جدید اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های جدید